Pytanie nadesłane do redakcji

Proszę o informacje na temat subiektywnych objawów zeza ukrytego. To co wiem, to tylko ogólnikowe informacje. W wyniku różnych zdarzeń nastąpiło kiedyś poważne obniżenie ostrości wzroku w jednym oku, oku mocno krótkowzrocznym. Obecnie stwierdza się jedynie poczucie światła, ruchy ręki itd. Było lepiej!
Drugie oko jest także krótkowzroczne. Zez ukryty został potwierdzony przez specjalistów, ale bez pisemnego potwierdzenia. Przepisane szkła pryzmatyczne są pomocne w niwelowaniu nieprzyjemnych odczuć, ale nie jest to constans. Wg mnie z powodu innych okoliczności, tj. przebytego masywnego krwotoku z naczyniówki oka zaistniałego podczas witrectomii z emulsyfikacją. Ten krwotok groził enukleacją gałki ocznej. Była to już 3. operacja, poprzednie to opasanie i wgłobienie! Powstały po tej ostatniej operacji zaburzenia w przepływie krwi w tętnicy ocznej i tętnicach pozagałkowych. O przepływie krwi w żyłach gałki ocznej nie wspomina się z powodu stałej obecności w gałce ocznej oleju silikonowego, który to olej uniemożliwia dokładne badanie (USG dopler). Subiektywnie stwierdzam, że każda zmiana ciśnienia atmosferycznego i ciśnienia krwi, to jednoczesne powstawanie tych nieprzyjemnych objawów, podobnych do objawów TIA. To samo stwierdzam po każdym wysiłku, zdenerwowaniu itd. Rozważam w obecnym czasie enukleację gałki ocznej, bo chcę jeszcze jako tako funkcjonować. Różne próby całkowitego zasłaniania operowanej gałki ocznej są niemożliwe. A to trwa już 10 lat!

Odpowiedziała

dr n. med. Beata Kaczmarek
Instytut Leczenia Zeza w Krakowie

Zez ukryty polega na okresowym zezowaniu w momencie, gdy zez się zdekompensuje. W pozostałym czasie oczy ustawione są równolegle dzięki kontroli mózgu.

Bardzo znaczne obniżenie ostrości wzroku w jednym oku sprzyja powstawaniu zeza, ponieważ gorsze widzenie zmniejsza kontrolę mózgu nad oczami. W chwilach ujawnienia się zeza możne powstawać podwójne widzenie i to nawet niezależnie od bardzo niskiej ostrości widzenia w drugim oku.

Dodatkową uciążliwością w przypadku zeza ukrytego bywa uczucie napięcie mięśni zewnątrzgałkowych, jako wyraz kontroli nad tymi mięśniami.