Nadwzroczność

Nadwzroczność Oceń:
(4.00/5 z 10 ocen)
dr hab. n. med. Anna Kubatko-Zielińska
Klinika Okulistyki i Onkologii Okulistycznej
Katedra Okulistyki
Pracownia Patofizjologii Widzenia i Neurookulistyki, UJ CM, Kraków
Nadwzroczność

Co to jest i jakie są przyczyny?

Nadwzroczność (ang. hypermetropia, hyperopia) polega na ogniskowaniu przez układ optyczny oka równoległych promieni świetlnych za siatkówką. Może to być spowodowane zbyt słabą mocą łamiącą układu optycznego (zob. Układ optyczny oka i zaburzenia akomodacji) lub zbyt krótką gałką oczną. W zależności od wielkości wady wyróżnia się nadwzroczność małą (do 2,5D), średnią (2,5D do 6,0D) lub dużą (ponad 6,0D). U małych dzieci oczy zazwyczaj są nadwzroczne, co wiąże się z bardziej kulistym kształtem soczewki. Jest to nadwzroczność fizjologiczna, która zmniejsza się wraz ze wzrostem gałki ocznej. U osób starszych, po 70. roku życia, można obserwować nadwzroczność starczą wywołaną przez zmianę współczynnika załamywania światła przez soczewkę. Nie przekracza ona zwykle 2,5D.


Ryc. 1. Zdrowe oko


Ryc. 2. Nadwzroczne oko

Jak często występuje?

Nadwzroczność jest najczęściej występującą wadą refrakcji. U około 90% małych dzieci stwierdza się małą nadwzroczność. Odsetek ten zmniejsza się wraz ze wzrostem dzieci (i ich oczu) do około 40–50% w 8.–10. roku życia. Wśród młodych dorosłych nadwzroczność występuje jeszcze rzadziej, bo u około 20%. Najczęściej jest to mała nadwzroczność, która zwykle nie powoduje dolegliwości. Średniej wielości nadwzroczność występuje rzadziej niż mała, a wysoka nadwzroczność dotyczy kilku procent ludzi. Starcza nadwzroczność występuje dosyć często.

Jakie są objawy nadwzroczności?

Oko z nadwzrocznością źle widzi w dal i z bliska, gdyż zawsze obraz jest zogniskowany za siatkówką oka. Osoba młoda z niedużą nadwzrocznością może ją wyrównać przez stałe napięcie akomodacji (zob. Układ optyczny oka i zaburzenia akomodacji), zarówno przy patrzeniu w dal, jak i (tym większe) przy patrzeniu z bliska. Łączy się to jednak ze zmęczeniem oczu, bólami oczu i głowy, łzawieniem, a niekiedy, u dzieci, z zezem zbieżnym (zob. Zez jawny towarzyszący, Układ optyczny oka i zaburzenia akomodacji). Duża nadwzroczność obu oczu może powodować obuoczne niedowidzenie (zob. Niedowidzenie).

Jak lekarz stawia diagnozę?

Lekarz może wykryć wadę refrakcji za pomocą specjalistycznych badań: skiaskopii (zob. Badanie wady refrakcji) lub refraktometrii. U dzieci badania te muszą być poprzedzone porażeniem możliwości akomodowania, czyli porażeniem mięśnia rzęskowego (tzw. stan cykloplegii). Uzyskuje się je przez podanie do oczu krótko działających kropli 1% tropikamid albo, rzadko, długo działającej atropiny. Badanie refrakcji u dzieci powinno być powtarzane raz w roku, gdyż moc łamiąca ich rogówek i soczewek się zmienia.

Jakie są sposoby leczenia nadwzroczności?

Nadwzroczność koryguje się soczewkami skupiającymi o znaku plus (+) w postaci okularów lub soczewek kontaktowych. U osób dorosłych można wykonać operacje refrakcyjne, które polegają na modelowaniu rogówki za pomocą energii odpowiedniego typu lasera. U małych dzieci bez zaburzeń widzenia i zeza mała nadwzroczność nie wymaga korygowania, wskazana jest jedynie okresowa kontrola okulistyczna.

Co zrobić po zakończeniu leczenia?

Osoby z nadwzrocznością korygowaną okularami lub soczewami kontaktowymi oraz osoby po operacji refrakcyjnej powinny być kontrolowane okulistycznie 1–2 razy w roku, nawet wówczas, gdy nie mają żadnych dolegliwości.

Jak uniknąć zachorowania?

Nie ma sposobu, by uniknąć nadwzroczności, która zależy od kształtu i długości oka oraz mocy układu optycznego oka, gdyż cechy te są uwarunkowane genetycznie. Ważne jest wczesne wykrycie wady refrakcji, odpowiednie jej korygowanie oraz okresowa kontrola okulistyczna.

Data utworzenia: 26.09.2012
Nadwzroczność Oceń:
(4.00/5 z 10 ocen)
Wysłanie wiadomości oznacza akceptację regulaminu
  • AsiaK
   2017-06-13 12:36
   Byłam na kontroli z moim 9-cio letnim synem. Wcześniej miał szkła +0.75 i +1,00. Teraz ma +1,25 i +1,50. Czy to znaczy, że pogorszył mu się wzrok? Mieszkam za granicą i nie do końca zrozumiałam okulistę. Ponadto mówiła, że nie musi ich nosić (okularów) do bawienia. Tylko di czytania a optyk stwierdził, że może nosić je cały czas. Czy to źle?odpowiedz
   • Ola
    2017-10-10 15:34
    Po stwierdzeniu nadwzroczności dostałam na rok szkła na połowę wady, bo na więcej bym nie przyjęła od razu.odpowiedz
   • Gosia
    2017-07-14 12:39
    Witam.polecam zbadać dziecko u optometrysty.dr okulista postawiła mojemu 9 - cio letniemu synowi błędna diagnozę.nie ma okularów do czytania dla dzieci. Okulary do czytania zalecane są po 40 roku życia. Proszę to skonsultować bo widać ze wada się pogłębia z jakiejś przyczyny. pozdrawiam!odpowiedz
  • Denis
   2017-05-22 21:21
   Jak sie nie myle mialem sprawdzane oczy I w lewym pani mi wpisala 3/5 a w prawym 5/5 czy to cos oznacza ?odpowiedz
  • jurek
   2017-04-18 19:54
   w jednym oku mam-4 aw drugim +1.5 da sie to jakos wyleczyc i jak sie to fachowo nazywaodpowiedz
  • Anna M.
   2017-03-31 11:33
   witam. moja córka ma 6,5 lat, wczoraj stwierdzono u niej niewielką fizjologiczną nadwzroczność. Pani Dr stwierdziła, że nie trzeba jeszcze tego korygować, a termin następnej wizyty, jeśli nic się nie będzie działo, za dwa lata (???). Jakiego Państwo są zdania? Czy dziecko w tym wieku może mieć fizjologiczną nadwzroczność? I czy jeśli jest niewielka to można to zostawić bez okularów?odpowiedz
  • Natalia
   2017-01-22 22:54
   Witam, moje dziecko (ukończone 3 lata) dostało okulary +3,5 i +4 dioptrii. Mi wydają się one bardzo mocne. Wydaje mi się, że dziecko bez okularów widzi dobrze, choć czasem mruży oczy i jedno oczko jej ucieka do środka. Porównując z babcią która też ma plusy, ale niższe (+2,+3) moje dziecko widzi lepiej ale mimo to ma wyższą wartość tych plusów. Czyżby lekarz stawiający diagnozę sie pomylił?Dodam, że dziecko zarówno w okularach jak i bez mówi, że widzi dobrze.odpowiedz
   • optyk
    2017-02-07 19:03
    Dzieci posiadają jeszcze bardzo plastyczną soczewkę i zdolność akomodacji. Dziecko jest w stanie za pomocą tej umiejętności przesunąć sobie promienie świetlne zza siatkówki, wprost na nią, właśnie po to, aby widzieć ostro. Dzięki temu Pani dziecko dobrze widzi w dal. Osoba starsza już tej umiejętności nie posiada, stąd dziecko lepiej widzi niż babcia. Problem w tym, że silnie akomodując dziecko się męczy, mogą występować bóle głowy. Nieskorygowana wada wzroku jest też często przyczyną zeza i okulary stosuje się również po to, aby oczy ustawiały się prosto. Jeśli chce Pani, aby dziecko w przyszłości nie miało zeza i dobrze widziało, radzę stosować korekcję okularową. Jeśli natomiast ma Pani wątpliwości, co do mocy okularów, to nie ma przeciwwskazań, aby wybrała się Pani na konsultację do innego okulisty.odpowiedz

Publikacje, którym ufa Twój lekarz

Medycyna Praktyczna jest wiodącym krajowym wydawcą literatury fachowej. 98% lekarzy podejmuje decyzje diagnostyczne lub terapeutyczne z wykorzystaniem naszych publikacji.

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Aktualności

 • Uprościć procedury zwrotu kosztów leczenia za granicą
  Wprowadzenie dyrektywy transgranicznej umożliwiającej polskim pacjentom uzyskanie zwrotu kosztów za leczenie w innych krajach Unii Europejskiej nie zwiększyło znacząco dostępu do świadczeń zdrowotnych - stwierdziła Najwyższa Izba Kontroli.
 • Zapalenie błony naczyniowej oka - problem osób w wieku produkcyjnym
  Nieleczone zapalenie błony naczyniowej oka (ZBNO, uveitis) prowadzi do utraty wzroku i jest trzecią główną przyczyną ślepoty w krajach rozwiniętych. Według WHO kompleksowa opieka okulistyczna może zapobiec utracie wzroku aż u 80% pacjentów.
 • Polscy rezydenci okulistyki wyjadą do Szwajcarii
  Pięć klinik, trzy włoskie, jedna niemiecka oraz Klinika Okulistyki Ogólnej z Pododdziałem Okulistyki Dziecięcej Katedry Okulistyki UM w Lublinie włączono do programu szkolenia rezydentów Europejskiej Szkoły Zaawansowanych Studiów w Dziedzinie Okulistyki w Lugano. Pierwsi lubelscy rezydenci wyjadą do Szwajcarii już we wrześniu.

Przychodnie i gabinety lekarskie w pobliżu

Leki

Korzystając ze stron oraz aplikacji mobilnych Medycyny Praktycznej, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki oraz zgodnie z polityką Medycyny Praktycznej dotyczącą plików cookies